Centrum DZWONI

Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Gdańsku


Centrum DZWONI w Gdańsku to projekt realizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Zarząd Główny w Warszawie (PSOUU), w partnerstwie z PSOUU koło w Gdańsku. Działania Centrum DZWONI wpisują się w ofertę Biura Integracji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (BIZON) w Gdańsku.

Aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych intelektualnie realizowana jest od 2006 roku i obejmuje swoim zasięgiem całe województwo. Oferta skierowana jest dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych intelektualnie, które chciałyby wejść na rynek pracy oraz do pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej intelektualnie.

W przeciągu 7 lat pracy biura ze wsparcia skorzystało ponad 200 osób, 100 osób odbyło szkolenia, treningi i praktyki zawodowe. Zostało zrealizowanych 95 staży, w wyniku których 20 osób uzyskało zatrudnienie. Obecnie wspieramy 25 osób, które są zatrudnione na otwartym rynku pracy w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Proponujemy osobom niepełnosprawnym intelektualnie bezpłatne wsparcie specjalistów, tj. trenera pracy, doradcy zawodowego, psychologa. Wypracowywana jest ścieżka wsparcia dążąca do zatrudnienia. Kluczowym elementem prowadzonej aktywizacji zawodowej jest realizacja zatrudnienia wspomaganego poprzez wsparcie trenera pracy w miejscu zatrudnienia. Osoba niepełnosprawna, która podejmuje się praktyk zawodowych, a później pracy ma obok siebie trenera pracy, który towarzyszy jej na każdym etapie przyuczenia do wykonywania czynności pracowniczych. Trener pracy, jest to osoba, która dba by praca wykonywana była w odpowiednich do możliwości uczestnika warunkach, pokazuje na czym polegają obowiązki, na początku pracy razem z nią pracuje, zmniejszając tym samym obawy przed nową sytuacją. Często pośredniczy w kontaktach z pracodawcą, pomaga w zaklimatyzowaniu się w nowym miejscu pracy. Trener wspiera, obserwuje wykonywaną pracę przez osobę niepełnosprawną i wycofuje się w miarę jej usamodzielnienia.

W tym momencie 10 osób w wyniku naszego wsparcia i stworzonych im możliwości podjęcia aktywności zawodowej (praktyki, staże) jest samodzielnych na rynku pracy.

Na rynku Pomorskim, Trójmiejskim współpracujemy m.in. z: Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza, Regionalnym Centrum Informacji w Gdańsku, Akademią Kształcenia Zawodowego                w Gdańsku, Urzędem Miejskim w Gdańsku, Hipermarketem „Tesco”, Polo Marketem w Gdańsku, Restauracją  McDonald`s, Pizzerią „Leone”, PH "Iwnor" Andrzej Norkowski, Studiem Tańca „Pod Kwadratem”, PSOUU koło w Gdańsku, PSOUU koło w Pruszczu Gdańsku, Grupą "Aton"Stowarzyszeniem „Wspólnota Serc”, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, Restauracją "U Jakuba" w Pruszczu Gdańskim, Aeroklubem Gdańskim w Pruszczu Gdańsku, Jadłodajnią "Pod Zielonym Smokiem", Restauracją "Swojskie Smaki", Fundacją Pro Caritate Gedanensis, Polskim Centrum Mediacji w Sopocie.