.
Różnorodność – to się opłaca! Zatrudnij! Przekonasz się sam.
Jesteśmy liderem zatrudnienia wspomaganego w Polsce. Od 2006 roku wspieramy pracodawców z otwartego rynku pracy w tworzeniu nowej jakości w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością.
Naszym celem jest stabilne zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością, które stanowi korzyść dla tej osoby, pracodawcy i polityki różnorodności firmy.
Skorzystaj z naszej oferty i profesjonalnego wsparcia trenera pracy – specjalisty ds. zatrudnienia, który będzie wspierał kandydata do pracy, Twój zespół i firmę w całym procesie zatrudnienia.
Co oferujemy:
Pomagamy w analizie stanowisk pracy i czynności pod kątem pracy osoby z niepełnosprawnością.
Zapewniamy wsparcie w doborze i przygotowaniu kandydata do rozmów rekrutacyjnych oraz dostosowanie procesu rekrutacji do indywidualnych potrzeb.
Organizujemy bezpłatne próbki pracy i praktyki zawodowe.
Prowadzimy spotkania i/lub szkolenia dla personelu w zakresie komunikacji, integracji i współpracy z pracownikiem z niepełnosprawnością.
Wspieramy w dopełnieniu formalności min. określeniu warunków zatrudnienia, w badaniach wstępnych w medycynie pracy, dostarczeniu niezbędnych dokumentów przez kandydata.
Wspieramy pracownika, przełożonych i współpracowników w jak najlepszym wdrożeniu go w zakres obowiązków i efektywnej współpracy w zespole.
Zapewniamy monitoring zatrudnienia po podpisaniu umowy z pracownikiem, a w razie konieczności wsparcie w zakresie outboardingu.
Co zyskujesz:
Zaangażowanego pracownika dopasowanego do wymagań stanowiska pracy.
Bezpłatne wsparcie trenera pracy w całym procesie zatrudnienia.
Różnorodny i zgrany zespół kompetentnych pracowników.
Korzyści finansowe w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracownika (dowiedz się więcej na www.pfron.org.pl/pracodawcy).
Określenie potrzeb i planu współpracy
Rekrutacja pracownika
Wsparcie
w formalnościach
Szkolenie pracownika na stanowisku pracy
Monitorowanie zatrudnienia
Zaufali nam
Pytania i odpowiedzi
1. Czy usługi Centrum DZWONI są płatne?
Usługi Centrum DZWONI są bezpłatne. Nasza działalność jest współfinansowana ze środków PFRON. W przypadku organizacji praktyki zawodowej dodatkowo pokrywamy koszty ubezpieczenia NNW kandydata do pracy.
2. Jaką rolę pełni trener pracy w zakładzie pracy?
Trener pracy to pracownik Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które prowadzi Centrum DZWONI.
To osoba wspierająca pracodawcę w wyborze odpowiedniego kandydata do pracy, a po jego zatrudnieniu w adaptacji pracownika na stanowisku pracy. Pomaga także przygotować załogę do współpracy z osobą z niepełnosprawnością. Monitoruje pracę osoby z niepełnosprawnością poprzez stały kontakt z pracownikiem i pracodawcą.
Trener pracy ma możliwość przebywania na terenie zakładu pracy na podstawie porozumienia o współpracy zawieranego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną a pracodawcą.
3. Dlaczego warto zatrudnić osobę z niepełnosprawnością?
Zatrudniając osobę z niepełnosprawnością pracodawca:
- zyskuje lojalnego, zaangażowanego pracownika posiadającego kompetencje niezbędne do wykonywania czynności na danym stanowisku pracy
- kreuje pozytywny wizerunek firmy otwartej na różnorodność, przełamującej bariery rozwojowe dla swojej kadry
- pozytywnie wpływa na atmosferę panującą w firmie
- zyskuje korzyści finansowe (redukcję obowiązkowych wpłat na PFRON, dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością, dofinansowanie wyposażenia stanowiska pracy)
4. Nigdy nie zatrudniałem osoby z niepełnosprawnością i nie wiem jakie czynności mogłaby wykonywać w mojej firmie.
Umów się na spotkanie z przedstawicielem Centrum DZWONI. Po wstępnym rozeznaniu działalności Twojej firmy możemy zorganizować kolejne spotkanie w jej siedzibie. Wspólnie zastanowimy się nad czynnościami i stanowiskami pod kątem pracy osoby z niepełnosprawnością.
5. Czy pracodawca z otwartego rynku pracy może zatrudnić osobę, która w orzeczeniu ma zapis „praca w warunkach chronionych?
Tak. Osoba posiadająca taki zapis w orzeczeniu może być zatrudniona przez pracodawcę z otwartego rynku pracy. O jej zdolności do pracy na danym stanowisku decyduje lekarz medycyny pracy.
6. Jakie korzyści finansowe może uzyskać pracodawca zatrudniając osobę z niepełnosprawnością?
Zatrudniając osobę z niepełnosprawnością pracodawca może uzyskać:
- dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością
- dofinansowanie do szkoleń pracownika z niepełnosprawnością
- zwrot kosztów przystosowania/utworzenia stanowiska dla pracownika z niepełnosprawnością
- zmniejszenie lub zwolnienie z wpłat na rzecz PFRON
Pracodawca zatrudniający osobę z niepełnosprawnością może ubiegać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) poprzez rejestrację w systemie obsługi dofinansowań i refundacji PFRON (SODiR).
Aby ubiegać się o refundację/dofinansowanie należy spełnić szereg warunków.
Podstawą dofinansowania do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością jest zatrudnienie go na podstawie umowy o pracę (w dowolnym wymiarze etatu).
Więcej informacji można uzyskać w lokalnych oddziałach PFRON, pod numerem infolinii 22 581 8410 lub na stronie internetowej https://www.pfron.org.pl.
7. Jakie dodatkowe obowiązki wiążą się z zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością?
Pracownik z niepełnosprawnością podlega takim samy przepisom jak pozostali pracownicy. Ma jednak dodatkowe uprawnienia w tytułu niepełnosprawności:
- wymiar czasu pracy
Wymiar czasu pracy dla osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czas pracy osoby posiadającej znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności nie może być dłuższy niż 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Pracownik nie może pracować w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (nie dotyczy to pracowników ochrony).
Osoba z niepełnosprawnością może zrezygnować z ustawowego przywileju skróconego czasu pracy oraz zakazu pracy w godzinach nadliczbowych na własną prośbę, którą zgłasza do lekarza medycyny pracy wykonującego badanie.
- urlop wypoczynkowy
Osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności po przepracowaniu 12 miesięcy od wydania im orzeczenia przysługuje dodatkowy urlop płatny w wysokości 10 dni roboczych.
- dodatkowa przerwa w pracy
Osoba pracująca minimum 6 godzin dziennie ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Osobie z niepełnosprawnością (bez względu na stopień niepełnosprawności) przysługuje także dodatkowa 15-minutowa przerwa na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.
8. Jaki rodzaj umowy i wymiar czasu pracy pracodawca może zaproponować osobie z niepełnosprawnością?
- umowa o pracę
Pracodawca może zatrudnić pracownika na każdy rodzaj umowy. Warto jednak pamiętać, że tylko w przypadku umowy o pracę może starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością.
- wymiar czasu pracy
Osobę z niepełnosprawnością można zatrudnić w dowolnym wymiarze czasu pracy, dostosowanym do możliwości pracownika i ilości pracy na danym stanowisku pracy.
9. Czy muszę dostosować stanowisko pracy zatrudniając osobę z niepełnosprawnością?
To zależy od potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Większość wspieranych przez nas pracowników z niepełnosprawnością nie wymaga dostosowania stanowiska pracy, a wyłącznie dobrania odpowiednich czynności w miejscu pracy i sposobu szkolenia/wdrożenia na stanowisko pracy.
Pracodawcy o nas
Poszukujesz solidnego, wyszkolonego pracownika?